9 Eylül 2011 Cuma

Cilt Bakımı İçin Pratik Öneriler

CİLT BAKIMI İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Cilt bakımı nda kullanılan  maske  ve krem tarzı ürünlerin üretiminde çoğunlukla benmari eritme tekniği kullanılır. Bundan dolayı öncelikle size bu eritme işleminin nasıl yapıldığını kısaca anlatmayı istiyorum. 

Aslına bakılırsa teknolojisi çok basit ve çok uzun yıllardır uygulanan bir yöntemdir. Eritilecek olan tüm ürünler camdan bir kap içine konularak bu kabında içine su konmuş başka bir kabın içine konulması ile gerçekleştirilir.

Vücudumuzda dışarıdan gelen etkilere en çok maruz kalan ve en çok etkilenen yüzümüz ve boynumuzdur. Mikroskobik anlamda incelendiğinde yüzümüzdeki cilt yapıtaşları ile elimizdeki cilt yapıtaşları birbirine çok benzerdir. Buna karşın yüz bölgemizin cilt sorunları elimizdeki cilt den farklı sorunlara karşı karşıya kalır. Bunları okurken hemen aklınıza gelmiş olması lazım. En basitinden siyah noktalar, sivilceler, yüz bölgesindeki cildimizin yağlanması gibi sorunlardan bahsediyorum. Tüm bu sorunların farkında olup cilt bakımı işlemlerini sorunlar ortaya çıktıktan sonra değil cilt sorunları ortaya çıkmadan önce yani genç yaşta ve elbette ki cilt yapımıza uygun bir şeklide cilt bakımı faaliyetlerine başlamamız gerekmektedir.


Tüm kadınlar doğal olarak sorunsuz bir cilt yapısına sahip olmayı arzu eder. Bu cilt sorunları hangi cilt yapısında olduğu önemli olmaksızın ortaya çıkabilir. Burada önemli olan elbette ki cilt yapısına uygun bir cilt bakımı işlemlerini yapmaktır. Bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde tüm cilt tipleri için doğal yollarla nasıl bir cilt bakımı yapabileceğiniz konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız. Bunların içinde hem uygulanışı hem de maliyet açısından uygun olabileceğini düşündüğümüz bitkisel kökenli cilt bakımı faaliyetlerine daha çok yer vereceğiz.

Sabah Cilt Bakımı
İlk olarak sabah kalktığınızda su ve sabunla cildinizi iyice yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Bir süre sonra yani cilt kuruduktan sonra tonikle temizleyin. Yüzünüzü temizlediğiniz pamuğa baktığınızda çok şaşıracaksınız. Az önce cildinizi sabunla temizlememiş gibi pamuk kirlenir. Çünkü sabun toniğin ulaşabildiği kadar cildin derinine ulaşıp oradaki kirleri temizleyemez. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka cildinize uygun bir nemlendirici krem sürün fakat cildiniz kuru dahi olsa kreminiz çok yağlı olmasın. Sabah yaptığınız bu basit cilt bakımı cildinizi ve boynunuzu gün boyu dış etkenlerden korur ve cildinize güzellik kazandırır.

Akşam Cilt Bakımı
Akşam bakımı da sabah bakımına benzer. Özellikle makyajlıysanız yüzünüzü ve boynunuzu önce sabunla yıkayın, daha sonra tonik veya losyon, bunlar yoksa süt ile iyice silerek temizleyin. Yüzünüzde fondöten veya pudra artığı bırakmayın. Daha sonra cildinize sabah kullandığınızdan biraz daha yağlı bir nemlendirici krem sürün. Kreminizi cildinizin yapısına göre seçmeye özen gösterin. Evet hepsi bu. Basit, ekonomik ve gerçekten faydalı.

Kadife gibi bir cilt için

Cildinize uyguladığınız sabah ve akşam bakımının yanında haftada bir kez uygulayabileceğiniz bitkisel cilt bakımı maskelerini çeşitli kaynaklardan ve internetten sizin için derledik.

1 adet yumurtanın beyazını iyice çırparak kabartın. İçine bir komposto kaşığı bal ile birkaç damla bademyağı ilave edin. Bu karışımı krema haline gelinceye kadar çırpın (eğer cildiniz kuru ise badem yağını birkaç damla daha fazla katabilirsiniz). Hazırladığınız kremi sabahları yüzünüze sürüp 1-2 saat bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık suyla silin (haftada bir kez uygulayabilirsiniz).

1 tane muzu soyup iyice ezin ve bunu yüzünüze sürüp 15 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü su ile yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın ve nemlendirici krem sürün (haftada bir kez uygulayabilirsiniz).

Cilde Parlaklık Vermek İçin
1 kaşık bal ile 1 yumurtanın akını iyice çırpıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra avuç içlerinizi 4-5 kere yüzünüze bastırıp çekin. Daha sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Aynı miktarlarda avokado yağı, buğday yağı, saf zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı balı iyice karıştırıp cildinize sürün. 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayın.

Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak için
2-3 yemek kaşığı killi toprak ile 2 tane havucun suyunu karıştırıp yüzünüze sürün. 1 saat bekledikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

1 litre maden suyuna 1 tutam lavanta çiçeği, 1 tutam ısırgan yaprağı, 1 tutam kırlangıç otu atıp 2 gün bekletin. Sonra bu su ile yüzünüzü silin. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Güzellik Sütleri
Eger biraz vaktiniz varsa, güzellik sütlerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat, birkaç gün önceden eczacınızdan karışımlarınız için gerekli olan bazi maddeleri hazirlamasini isteyiniz, çünkü bazilari hemen temin edilemez, ismarlanmalari gereklidir. Kuru Ciltler Için Güzellik Sütü : 60gr. tatli badem, 15gr. aci badem. Bunlari kaynatin, kabuklarini soyun. Daha sonra kurutun ve bir havanda ezerek toz haline getirin. Ardindan 2gr. sodyum borat, 25gr. saf gliserin, 300gr. gülsuyu ilave edin ve 8 gün boyunca dinlenmeye birakin. Daha sonra bir tülbentten süzün.

Yagli Ciltler Için Güzellik Sütü: 10gr. astearin, 6gr. gliserin, 1gr. potasyum karbonat, 500gr. saf su, 0.7gr. boraks. Bunlarin hepsini birden karistirip, tülbentten süzün.

Her Cins Için Güzellik Sütü : 10gr sodyum borat, 40gr. gülsuyu, 100gr. saf su, 5gr. aselbent tentürü. Hepsini karistirin.

Evde Hazırlanan Cilt Bakım Kremleri
Kuru Ciltler Için Kremler

10gr. Ispermeçet, 5gr. beyaz balmumu, 40gr. tatli badem yagini hafifçe islatarak karistirin.

10gr. beyaz balmumu, 5gr. kati parafin' i bir kaba koyarak hafifçe isitin. Karistirmayi ara vermeksizin bu ürüne 35gr. tatli badem yagi, 5gr. gliserin birkaç damlada parfüm ekleyin.

Yagli Ciltler Için Kremler
38gr stearin i emaye bir kapta eritin. Baska bir kaba;

1gr potasyum karbonat

70gr gliserin

200gr saf su koyun ve 90° kadar isitin. Bu karisima azar azar stearin' i eklerken, bir yandan da isitmaya devam edin. Daha sonra sogumaya birakin. Hizli hizli karistirarak ikinci ve üçüncü kez isitin.

Bütün Ciltler Için Kremler
10gr balmumu

40gr tatli badem yagi

0.5gr sodyum borat' i iyice karistirip kullanin. Bu karisima "Gallien Merhemi" denir.

10gr lanolin

10gr tatli badem yagi

10gr mayonezi karbonati

25gr gül suyu

25gr portakal çiçegi suyu' nu karistirip kullanin Bu karisima da "Köpüklü Gougerot" denir.

Kremler ve Cilt Kurumasi

Kremler cildin kurumasina karsi köklü bir çözüm getiremezler ama,bazi özel kremler cildi çok etkili olarak koruyabilirler. Cildin kurumasi hepimizin bildigi bir terimdir. Rüzgara, kuruluga, günese, pislige karsi korunmasiz bir cilt, hizla sagligini bozan bu dogal sonuca ugrar. Saydam tabaka hücreleri sularini kaybederek kurur.

Yagli Ciltler

Eger cildiniz yagliysa bu, ne kötü ne de yararli bir durumdur. Yalnizca cildinizi tanimaniz gerekir. Eger asiri bir yag sizmasina ugramissa, bunu bir dram yapmaya da hiç gerek yoktur. Yagli bir cilt, genellikle, yag bezlerinin kötü çalismasinin sonucudur. Genetik bir olaydir. Eger derinizi, büyük bir özen ve dikkatli bir bakimla tedavi ederseniz, bu durumu düzeltebilirsiniz.

Yapilmamasi Gerekenler :

Çok kuvvetli temizleyici kimyasallar kullanmak

Deriyi sabunla çokça ovalayarak bozmak. Çünkü bu yüzden deri tümüyle kuru bir hal alir

Yapilmasi Gerekenler :

Kuru bir cilt kadar asiri hassas oldugundan onun gibi özenle tedavi edilmelidir. Fazla yaglarin asiri derecede alinmasi yag bezelerini harekete geçirir ki, bu da enfeksiyonlara sebep olur. Onu günesten ve soguktan korumak gerekir. Yagli bir cilt sanildigi kadar dirençli ve dayanikli degildir.

En yüzeydeki tabakayi kuruttugu için soguktan çok rahatsiz olur, ayni zamanda kötü ve yetersiz beslenmeye karsi da çok hassastir. Ayni sekilde günesten de çok zarar görür, cildinizi günese karsi da korumaniz gerekir. Dogal olarak, sebum yönünden asiri zengindir. Oysa, günese karsi son derece korumasizdir.

Hele günes için bir madde kullanmiyorsunuz, günesin zararli etkilerine karsi iyice korumasiz kalirsiniz. Günes diger ciltler için oldugu gibi yagli ciltler içinde iyidir. Çünkü bakteriler üzerinde etkilidir ve kan dolasimini harekete geçirir. Ama günes banyolarinizin dozunu iyi ayarlamaniz sarttir. Ergenlikler söz konusu oldugunca günese hiç güvenilmez. Ayrica beslenmenizin mutlaka iyi düzenlenmis olmasi gerekir.

Kuru Ciltler
Kuru bir cilt su ve sebum yönünden yoksuldur, yani nemsizdir, kurudur. Çok hassastir, bu nedenle de zamansiz olusan kirisikliklara, tahrislere ve sivilcelere çok elverislidir. Azulenli bir süt ve "kuru ciltler için özel" yumusak bir kremle tam ve derin bir temizlik yapilir. Süt veya Krem azulenli bir losyonla çikarilir. Iltihap önleyici bir losyon ilik olarak püskürtülür veya 10 dakika süresince ozon buhari altinda durulur. Bu sonuncusu yüzü kan hücumuna ugratmamak için belli bir uzaktan yapilmalidir. Bu islemler kusurlarini ortaya çikarmak için, üst deriyi bir sinava tabi tutar.

Günlük Cilt bakımı
Güzellik konusunda da, diger birçok seyde oldugu gibi, iyilestirmekten çok, önceden önlem almak daha iyidir. Normal ciltler için günlük, genel bakımı gereksiz görmüyoruz. Bunu basinizdan atmak için hiçbir özür göstermeyin, zaman yoklugu, yorgunluk, moral bozuklugu vs sebepleri bahane edip kendinizi birakmayin.

Aksam : Boynunuzu ve yüzünüzü özenle ve su maddelerle temizleyin; -Kuru Ciltler Için: Yagli bir makyaj çikarici ve yumusak bir süt. -Yagli Ciltlere: Temizleyici bir krem veya yagli ciltler için özel bir makyaj temizleyici ile daha sonra -Kuru Ciltleri: Yumusatici bir tonik veya sütle -Yagli Ciltleri: Hafif sikilastirici bir tonik losyonla tamponlayin. Yüzünüze ve boynunuza besleyici bir krem sürün, fazlaligi emici bir kagitla alin.

Sabah : Yüzünüzü ve boynunuzu derinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Uygun bir losyonla ya da tonikle tamponlayin Dolasimi hizlandirmak için deriyi hafifçe sikin. Ilk temel maddeyi sürün, ardindan makyajiniza baslayin.

Öneriler : Sabah-aksam gözlerinizi kan hücumunu önleyici bir losyonla yikayin. Bütün bu bakimlar için size önerilen hareketleri yapin. Ayni zamanda da kaslarinizi da esnetin. Cildi iyi halde, güzel, saglikli tutmak için her gün bir kaç dakika zaman kaybi degildir.

Cilt bakımı sanıldığı kadar kolay olmayan ancak doğrular yapıldığı zaman ise son derece faydalı işlemler topluluğudur. Burada önemli olan cilt yapınızı tespit ettikten sonra bıkmadan ve usanmadan doğruları uygulamak.


1 yorum:

Geçen gün eczaneye gittiğimde yeni bir ürün ile tanıştım. paylaşmadan edemeyeceğim... Bioder Bıo Clean olarak yeni bir ürün çıkarmış. Temizleyici peeling - temizleme sütü ve tonik. Kısaca eczacı tavsiyesi ile aldım ve kullanıyorum. çok da memnun kaldım

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More